Městské informační centrum Kolín

StravováníUbytováníCyklotrasyTipy na výlet

Cyklotrasa

Něco o moudrosti našich předků – tentokrát Chotků

KOLÍN – KAČINA

Náročnost: minimální – rovinatý terén, střídají se neasfaltové okresky, polní, písčité a lesní cesty, trasa je vhodná pro všechny cyklistické kategorie – od předškoláků po poškoláky.
Vzdálenost: okruh cca 20 km
Převýšení: zanedbatelné, téměř žádné

Sraz máme opět na náměstí u mamlasa. Zcela netypicky začneme pěšourem Kutnohorskou ulicí. Je zde mnoho tuze krásných domů. Pozvedneme li hlavy, naleznou naše oči spoustu zajímavostí. Po pravé straně restaurace Stoletá – gotický dům z 16. století – nás překvapí nadutou tváří domovního ducha nad vstupním portálem, a když zakloníme hlavu, pozdraví nás hlava středověkého vojáka v přilbici. Je to pěkná chvilka. Další nás čeká o pár metrů dál. Vzácný dům z 15 stol. na rohu Rubešovy a Kutnohorské ulice přechovává tradiční kolínskou restauraci „Naivka“, kde všechny pocestné ochraňuje anděl. Typická keramika z dílny kolínského rodáka Pavla Rajdla doslova dýchá atmosférou staletého domu.

Zůstaneme na této straně a přejdeme křižovatku kolem Úřadu práce k bílé budově Obchodní akademie. Zde si povšimneme pamětní desky věnované vzpomínce na bratry Mašínovy. Přejdeme na druhou stranu a už frčíme z kopce podél úctyhodné budovy Komerční banky, mineme Kolínské divadlo a na světelné křižovatce počkáme na zelenou. Po pravé ruce se objevuje rozsáhlý komplex školní budovy a hned vedle stará poliklinika a nová zdravotní pojišťovna. Na druhé straně stojí téměř ukrytý pravoslavný kostel a kousek dál dobře viditelná stavba O2, před kterou roste statný buk s nádhernou korunou a označením „památný strom“.

To už jsme před kruhovým objezdem. Zde stojí za povšimnutí vila, připomínající cukrářský dortík. Dnes je v ní Střední odborná škola podnikatelská. Doporučuji překonat kruhový objezd po přechodech směrem na Čáslav a zůstat na pravém chodníku. Odpoledne a ve volných dnech zde chodce skoro nepotkáte. Za kruhovým objezdem začíná průmyslová zóna. Míjíme velkoprodejnu kol Megabike, zajímavý krámek, kde můžete koupit draky a jiné létací potvory. Po levé straně silnice se několik desítek metrů táhne veliký objekt nadnárodní společnosti Ingersoll Rand Equipment dříve ThermoKing, jehož nosným programem je výroba chladicích jednotek, vitrin a klimatizace do čehokoliv. Okolí je úpravné a čisté. Sousedící továrnou je Lihovar Kolín, jehož počátky se datují k roku 1872. Stojí nám za to slézt z kola a prohlédnout si vysoký, zdobený komín. Na lihovar navazuje budova společnosti Spel, a.s., výrobce nízkonapěťových komponentů, přístrojů, mikrovlnných zařízení, rozvaděčů apod. Se Spelem sousedí rozsáhlý komplex Lučebních závodů – Draslovka. Tato firma působí v Kolíně již od r. 1906, v současné době tvoří hlavní výrobní program firmy výroba syntetického kyanovodíku. I Draslovka se pyšní překrásným komínem.

Po pravé straně teď máme budovu bývalé Tesly, která se stala domovem pro mnoho firem. Jedeme stále po chodníku pod příkrovem vzrostlých lip a po pár metrech si můžeme prohlédnout velkolepé výkladní skříně společnosti Strnad Červinka a potěšit oko hebkými kožešinami i moderními oděvy z kůže. Zdoláme železniční přejezd na trati Kolín–Ledečko a ocitáme se v nové průmyslové zóně. Po pravé straně mineme benzinku a koupelnové centrum UNI. Po levé straně přes silnici čteme nápisy nových kolínských firem: Colognia pres – výrobce potisků a samolepek, dynamická společnost Mi King – velké ocelářské servisní centrum s okolím jako park, dále míjíme budovu výrobce dílů pro chladicí techniku – společnost Emerson Electric. My jedeme stále po chodníku podél betonového plotu prosperující firmy KOPOS – výrobce elektroinstalačního materiálu.

Chodník nás navede na dřevěný mostek přes Polepský potok a dál k autobusové zastávce, kde po značeném přechodu přejdeme na druhou stranu. Dbáme velké opatrnosti, protože silnice Praha Kolín Brno je silně frekventovaná. Na druhé straně nás ale již uvítá téměř vesnicky poklidná ulice, která po pár desítkách metrů vyústí do polí. Odbočíme doprava a necháme se vést žlutou turistickou značkou kolem plotů posledních kolínských domků. Písčitou polňačkou pokračujeme k lesíku. Borovice se střídají s listnáči, cesta se mění z písčité na kamenitou a štěrkovou – je to pohodová jízda. Z čistajasna máme před sebou nízký viadukt. Odvážně projedeme pod tratí Praha Brno a pokračujeme měkkou lesní cestou posetou borovými šiškami.

Sledujeme žlutou turistickou značku, která nás zavede až k železniční trati. Podél ní šlapeme směrem východním, po pravé straně nás sleduje podkutaný kopec Kaňk, zleva nás míjí vlaky. Asi po kilometru vjíždíme u závor na asfaltovou silnici a po ní šlapeme až do Starého Kolína. Po levé straně mineme mostek přes říčku Klejnárku, a pokračujeme podél vodních meandrů až k prvním chalupám Hlízova. První silnicí odbočíme doleva směr Nové Dvory. Asi po 300 metrech přejíždíme mostek přes Klejnárku a ostře odbočíme doprava. Zde je pro nás jakýmsi majákem dobře viditelná stavba v polích směrem východním, jež je v mapách označena jako „Červený dům“ – tam se musíme dostat.

Pokračujeme asfaltovou okreskou asi 1,5km k zajímavému rozcestí, kde uprostřed křižovatky tří cest stojí krásná lípa. My odbočíme doleva směrem k Červenému domu. Zde zpomalíme a dáváme pozor na neznačenou odbočku na polní cestu směrem k lesu. Vychutnáváme pohodu a volnost otevřené krajiny. Za pár minut nás pohltí les, pozůstatek rozsáhlého anglického parku. Zelené ticho ruší jen kvakot žab a bzukot včel, čmeláků a jiné hmyzí žoužele. Široká cesta se proplétá mezi rybníčky, tůňkami, palouky a stromy. Stromy jsou v mnoha případech velice vzácné druhy.

K zámku Kačina – cíli naší cesty – přijíždíme vlastně zezadu, ze zahrady. Kolem objektu vede naučná stezka, na kterou právě najíždíme. Jednotlivé tabule nás seznamují s historií nádherného místa a opravdu stojí za to pročíst je od začátku až k posledním informacím. Zjistíte, že kratochvíle pořádané před 100 lety si s ničím nezadají s těmi dnešními a zůstanete v úžasu nad velkorysostí pana Jana Rudolfa Chotka – nejvyššího purkrabího Českého království a důmyslem odborníků té doby. Zdoláme poslední stoupání již parkovou pěšinou a před námi se vyloupne bílá perla nejvýznamnější empírové stavby v Čechách. Nebudu zde perlit superlativy nad čistotou stylu a rozsáhlostí zámku. Užijte si sami! Usedněte na široké schodiště, kam se opírá odpolední sluníčko, pojezte ze zásob v batohu, zakloňte hlavu a získáte dojem, že jste v nějaké řeckém chrámu.

Určitě si zámek objeďte nebo obejděte pešky a bude-li otevřeno, neváhejte navštívit některou z nabízených expozic. Máte-li veliký hlad, vyjděte hlavním východem na silnici Kutná Hora–Pardubice a hned proti zámeckému parku je zájezdní hospoda Na Huse s vynikající kuchyní a příjemnou obsluhou. Okolím se milovník romantiky může toulat hodiny a hodiny. Narazí na staré mostky s kovaným zábradlím, zádumčivé rybníčky, hejna čápů, koncerty žab, staleté vzácné stromy. Už končím, uvidíte sami. Cestu zpět urychlíte volbou silnice. Za Červeným domem, na rozcestí u lípy, odbočíte doprava a po- kračujete rovně až do Starého Kolína. Míjíme výrobnu nejlepšího kysaného zelí na světě, což je Bášovo kysané zelí (tam si také někdy uděláme výlet), projedeme obec směrem na Kolín. Je to do kopce a samá kočičí hlava! Za „Starákem“ najíždíme na asfaltku a šlapeme až k závorám. Tady se můžeme rozmyslet, zda k návratu použít stejnou cestu přes pole, nebo přejet přejezd a pokračovat do Kolína asfaltkou kolem sídla Bennyho, kolem stále se měnícího Samberku, drožďárny, železničních objektů až do města. Ať tak či onak – vždy s kloboukem Tonak – jak říká klasik J. V každém případě to byl úžasný cyklovýšlap. S chutí si zanotujeme: sláva vlasti výletu, nezmokli jsme a jsme tu.

Autorka textu a fotografií: Hana Mádlíková

© Městské informační centrum Kolín 2009–2021 · Photo © Roman ŠULC, Hana MÁDLÍKOVÁ etc.